Cordoba

Grad koji je dugo bio centar kulture i nauke Andaluzije je Kordoba, nekadašnja prestonica mavarskog kraljevstva Al-Andalus. Kordoba se nalazi na jugu Španije, na Pirinejskom poluostvu. Glavni je grad istoimene pokrajine i treći najveći grad u Andaluziji.

 

 

Kordobu su osnovali Kartažani. U dalekoj istoriji bila je pod različitim upraviteljima: 152. godine pre nove ere osvojili su je Rimljani, a u 6. veku pala je pod Vizigotima. Arapi je osvajaju 711. godine. Od 756. godine do 1035. godine grad je sedište Kordopskog halifata. Dolaskom pod vlast Kastilje, 1236. godine, razvoj grada se zaustavlja i dosta nazaduje u poređenju sa Madridom i Toledom.

 

Kordoba je prelepi grad u kome se dosta vidi arapski uticaj, na osnovu maurske arhitekture. Veliki broj građevina sačuvan je iz perioda arapske vladavine.

 

 

Jedna od značajnijih građevina je Velika džamija, danas katedrala La Mezquita. Nazivaju je još i Abd-ar-Rahmanova džamija. Građena je od 785. godine pa sve do 10. veka. U 16. veku španski vladari su je preimenovali u katedralu La Mezquita, a ovo zdanje predstavlja jedan od bitnijih spomenika islamske arhitekture i umetnosti. Ovo arhitektonsko remek-delo poznato je još i pod nazivom Muzej 1000 stubova. 

 

 

Iz rimskog perioda danas je ostao most sa lukovima preko reke Gvadalkivir. Sa zanimljivog kamenog mosta pruža se lep pogled na stari deo grada. U doba Rimljana ceo grad je opasan bedemima, kulama i kapijama. Kasnije su Arapi na rimskim ruševinama podigli zidine i taj deo između njih je stari deo grada.

 

 

U Kordobi se nalazi i oko 15 crkvi i kapela. Kada je reč o muzejima posebno su zanimljivi Muzej inkvizicije, Arheološki muzej, Sefardska kuća i andalužanska kuća iz 12. veka u kojoj su izloženi eksponati.

 

 

Najpoznatiji trg u Kordobi je trg posvećen Svetom Rafaelu, zaštitniku grada. Ovaj trg nalazi se u blizini rimskog mosta.

 

 

Španija (šp. España), zvanično Kraljevina Španija (šp. Reino de España), je južnoevropska država, smeštena na jugozapadu kontinenta na Pirinejskom poluostrvu i nekoliko susednih arhipelaga i enklava. Graniči se sa Portugalijom na zapadu i Francuskom i Andorom na severoistoku. Izlazi na Sredozemno more na jugu i istoku i Atlantski okean na severu i severozapadu, evropski deo Gibraltara graniči s Španijom. Glavni grad je Madrid. U sastavu Španije se takođe nalaze i dva arhipelaga: Balearska ostrva u Sredozemnom moru i Kanarska ostrva u Atlantskom okeanu. Seuta i Melilja (dve enklave na severu afričkog kontinenta sa statusom autonomnih gradova), kao i Livija (enklava u francuskim Pirinejima), takođe pripadaju španskoj državi.

Države i teritorije sa kojima se Španija graniči su: Andora, Portugalija, Maroko, Gibraltar i Francuska. Površina države iznosi 505.990 km². Španija se nalazi u umerenoj zoni, između 43°47’24” i 36°00’40” severne geografske širine, i između 7°00’29” istočne i 5°36’40” zapadne geografske dužine.

Najstariji deo Španije, predstavlja 600-800 m visoka visoravan Mezeta, koja je građena od prekambrijskih i kristalastih stena i starih krečnjaka. Na severu je okružena mladim nabranim Kantabrijskim planinama i Pirinejima (Piko de Aneti, 3.404 m), a na jugu Andaluzijskim planinama ili Betijskim Kordiljerima, koji su građeni od mezozojskih i tercijarnih naslaga.

 

Pogledajte našu kompletnu ponudu za Španiju.

 

 

 

Podeli:
Pregledano 9081 puta