KIPAR – Ostrvo ljubavi, gde je po legendi iz vrtloga morske pene rođena boginja ljubavi Afrodita, ostrvo leta sa preko trista sunčanih dana u godini, ostrvo najstarijeg vina na svetu, ostrvo sazdano od neukroćene prirode i svih tonova plavetnila.
Iako je geografski u Aziji, daleko na istoku Mediterana, Kipar je zemlja članica EU, podeljena na grčki i turski deo. Stogodišnji period britanske vladavine ostavio je značajan uticaj, a kulturni mozaik iz starih vremena sačinjavaju spomenici iz perioda Rima, Vizantije i antičke Grčke.
Kipar je najpoznatiji po svojim prelepim plažama, koje zahvaljujući toploj i suvoj klimi privlače turiste tokom čitave godine u najpoznatije centre na ostrvu kao što su Aja Napa, Larnaka, Limasol, Protaras, i Pafos – grad koji je ceo uvršćen u svetsku baštinu Uneska.

Kiparska kuhinja predstavlja kombinaciju grčke i turske kuhinje, bazirane pre svega na mesu, salatama i voću. Lokalni sir se zove haloumi. Roštilj je veoma popularan način spremanja mesa i ribe, a meze je tradicionalni obrok sačinjen od 20 različitih manjih jela.

Kipar je bio naseljen još u doba neolitskog čoveka, a prema brojnim istorijskim podacima, na ostrvu su se smenjivali Egipćani, Grci, Asirci, Persijanci, Rimljani, a kasnije i Venecijanci, Turci, Francuzi i Englezi. Prema mitologiji, Kipar je rodno mesto boginje ljubavi i lepote, Afrodite. Ostrvo je postalo nezavisna republika 1960. godine. U julu 1974. godine, Turska napada Kipar i od tada 37% ostrva na severu je ilegalno okupirano od strane tuskih trupa. Danas, Kipar je zemlja sa razvijenom ekonomijom, trgovinom, poljoprivredom, industrijom, saobraćajem i turizmom.

Odlikuje izrazitom mediterasnkom klimom. Leta su veoma topla sa prosečnom julskom temperaturom oko 29 stepeni C, a zime blage i kišovite sa temperaturom oko 10 stepeni C. Sneg počinje da pada u decembru, na Trodosu, a sezona skijanja traje od januara do marta. Kipar je ujedno i ostrvo sa najvećim brojem sunčanih dana u godini.